Gmina Potęgowo na znak solidarności, włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W szkołach zorganizowane zostały pogadanki na temat niepełnosprawności oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Do akcji włączyli się także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie. Chcemy w ten sposób dodać tym osobom otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej niż my.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony wiele lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywaniu relacji, wyrażaniu emocji, uczeniu się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu.
Dotyczy wielu obszarów funkcjonowania dziecka i sprawia, że osoby nim dotknięte rozwijają się inaczej. Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci.
Zazwyczaj autyzm zostaje zdiagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje gdy diagnoza zostaje przeprowadzona dopiero u dorosłych osób. Podobnie jak dzieci z autyzmem, osoby dorosłe mogą mieć trudności z relacjami międzyludzkimi, przekazywaniu komunikatów werbalnych czy wykazywać niechęć do zmian. Osoby dorosłe, u których autyzm został zdiagnozowany wcześniej, dzięki wprowadzeniu oddziaływań terapeutycznych mogą nabyć umiejętności pozwalające im żyć samodzielnie, pracować i funkcjonować w społeczeństwie.
Większość osób z tym zaburzeniem rozwojowym zmaga się z wykluczeniem i krytyką, dlatego tak ważna jest edukacja, akceptacja i zrozumienie.
Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Autyzm nie jest zaraźliwy. Ignorancja owszem.
Anita Wesołowska