W Gminie Potęgowo, w pobliżu wsi Łupawa znajduje się największe w Polsce i jedno z większych w Europie skupisko grobowców megalitycznych, którego początki mogą sięgać nawet 7000 lat w przeszłość. To im poświęcona będzie konferencja naukowa, która w piątek 7 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się w Pałacu w Grąbkowie.
Megality – w średniowieczu nazywano tumuli paganorum – to grobowce pogan lub tumuli gigantis – grobowce gigantów, zamieszkujący Pomorze Niemcy nazywali je Hünenbetten – łoża olbrzymów, w Polsce, na Kujawach, mówiono na nie niekiedy żale, lub żalki. Cmentarzyska budowała ludność grupy łupawskiej kultury pucharów lejkowatych, która żyła na terenie Pomorza w podobnym okresie, gdy w obecnej Anglii powstawało słynne w całym świecie Stonehege.
Piątkowa konferencja pn. „Dziedzictwo Archeologiczne Doliny Łupawy – pomiędzy ochroną a promocją” rozpoczyna starania gminy Potęgowo oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, aby megalityczne cmentarzysko stało się turystyczną atrakcją na mapie naszego kraju. Podczas wydarzenia wystąpią z wykładami:
W programie konferencji przewidziano również czas na dyskusję oraz wyjazd na stanowisko archeologiczne.