Następnym punktem programu było przedstawienie Sprawozdaniaz realizacji „Programu współpracy Gminy Potęgowo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami działalności pożytku publicznego na rok 2023” przez kierownik Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy i Promocji Gminy Anitę Wesołowską.
W związku z faktem, iż jest początek kadencji nowej Rady Gminy pierwsze uchwały dotyczyły spraw organizacyjnych, tj.: powołania Komisji Rewizyjnej, której przewodniczącym został Lucjan Zabieglik, powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, której przewodniczącą została Jolanta Tęcza, a jej zastępcą Marlena Socha, powołania Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa oraz Komisji Spraw Społecznych.. Ustalono też wynagrodzenia Wójta Gminy Potęgowo.
Poza tym na sesji podjęto następujące uchwały:
Warto zaznaczyć, iż na skutek podjętych uchwał Gmina ma kolejne dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Łupawa i miejscowości Żochowo. Uchwalono też zmianę Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Potęgowo, co stało się konieczne ze względu na zmiany przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych (dotyczy głównie ustalenia min. odległości 700 metrów od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej), a także unormowanie obszarów, na których możliwa jest lokalizacja farm fotowoltaicznych, co wynika z potrzeb ochrony wartości przyrodniczych i krajobrazowych oraz zachowania ładu przestrzennego. Nowe opracowania zostały zaprezentowane przez planistów: Michała Chlebowskiego i Filipa Sokołowskiego.
Ważne było też podjęcie uchwały intencyjnej w sprawie sporządzenia planu ogólnego Gminy Potęgowo. W dniu 24 września 2023r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła nowe narzędzie planistyczne jakim jest plan ogólny. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zgodnie z przeprowadzoną reformą zostanie zastąpione przez plan ogólny. Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego i uwzględniać się go będzie przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stanowić będzie również podstawę wydawania decyzji o warunkach zabudowy. W planie ogólnym obowiązkowo określa się strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne. Dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, będzie obowiązywało do momentu wejścia w życie planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.
Na zakończenie obrad złożone zostały wolne wnioski i zapytania przez radnych i gości.
K. Kozioł