Tegoroczne dożynki w Gminie Potęgowo upłynęły pod hasłem tradycji i kultywowania jej walorów. Obchody zainaugurowała msza święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Waldemara Pieleckiego w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Potęgowie, skąd uroczystym korowodem przy akompaniamencie Usteckiej Orkiestry Dętej mieszkańcy i goście udali się na plac przy GCK na główne uroczystości dożynkowe.
Jak co roku ich oprawę stanowiły piękne wieńce oraz chleby, przygotowane przez zaangażowanych mieszkańców gminy. Spośród sołectw, które zgłosiły się do konkursu na Chleb Dożynkowy pierwsze miejsce zajęli mieszkańcy Wieliszewa. Komisja oceniała także wieńce w dwóch kategoriach. W kategorii wieniec klasyczny pierwsze miejsce zdobyli pracownicy GOPS z Potęgowa. Najwyżej ocenionym wieńcem niekonwencjonalnym został wieniec z Żochowa. Tradycyjnie odbyły się również zmagania drużyn w walce o tytuł Super Sołectwa, którym towarzyszyły salwy śmiechu i okrzyki dopingujących mieszkańców. W tym roku rywalizacji podjęły się trzy sołectwa: Wieliszewo, Skórowo i Nieckowo. Walka była zacięta, ale pierwsze miejsce przyznano tylko jedno: tytuł Super Sołectwa zdobyli reprezentanci ze Skórowa! Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
Po konkursach i zabawach przyszedł czas na lokalnych artystów. Zespół Wiśta Wio, Nikola Kędra, Janina Grudzińska, zespół Michalove czy kabaret Teatralnie Zakręceni- wszyscy występujący artyści zapewnili ogromne zróżnicowanie w części rozrywkowej obchodów Gminnego Święta Plonów. Główną atrakcją Dożynek był popularny Kabaret Kałamasz. W świetnym nastroju, rozbawieni, najedzeni przybyli mieszkańcy bawili się do późna przy zespole "Legato"z Żochowa.
Święto Plonów to przede wszystkim integracja mieszkańców i wspólne dziękowanie za plony lata. To także ogrom pracy i zaangażowania wielu ludzi. Dziękujemy Starostom tegorocznego Święta Plonów Państwu Barbarze Jerzemu Zabieglikom z Dąbrówna. Wielkie podziękowania należą się przedstawicielom Sołectw, które wzięły udział w organizowanych konkursach - za zaangażowanie i kultywowanie tradycji dożynkowych! Podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Wieliszewa. Dziękujemy za urozmaicenie artystyczne wszystkim zespołom i artystom lokalnym! Za przygotowanie darmowego posiłku wyrazy wdzięczności należą się Państwu Gabrieli i Edmundowi Wittom oraz Pani Kamili Żywieckiej. Bez snopków i balotów ze słomą od Pana Pawła Medyńskiego i Pawła Miśkowicza nie mogłyby powstać tak okazałe dekoracje dożynkowe! Jeszcze wiele życzliwych osób wspierało nas w przygotowywaniu dożynek finansowo, technicznie i organizacyjnie. Podziękowania należą się Mieczysławowi Szuldze oraz Jarosławowi Celbanowi, Janinie i Piotrowi Janusiewiczom, braciom Różańskim, Zbyszkowi Orzechowskiemu, Pawłowi Medyńskiemu, Marcie Rutkiewicz, Zbigniewowi Mazurkowi, Ryszardowi Knaś, Mieczysławowi Wesołowskiemu, Andrzejowi Mikulskiemu, Elżbiecie Kędra z ekipą, Mirosławowi Ustianowskiemu, Gabrieli Nowickiej, Urszuli Habzie, Zofii Klimczyk a także Anecie Słonimskiej. Dziękujemy serdecznie całemu zespołowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie za piękne dekoracje dożynkowe, przygotowanie poczęstunku oraz za te wszystkie rzeczy, których nie widać gołym okiem a bez których uroczystości dożynkowe nie byłyby tak udane. Przybyłym mieszkańcom Gminy jesteśmy wdzięczni za tak liczną obecność i wspólne świętowanie! Robimy to dla Was z wielką przyjemnością!
Jutyna Bryzgalska, GOK