Name-day: Bogny and Brygidy
23 July 2024

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

 Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Zobacz ile energii z OZE produkuje i zużywa nasza gmina

11.09.2023

Na stronie www.potegowo.pl udostępniona jest aplikacja, dzięki której mieszkańcy Gminy Potęgowo są w stanie zapoznać się z ogólnymi danymi dotyczącymi produkcji energii z OZE oraz jej zużycia. Aplikacja bazuje na danych meteorologicznych oraz danych z polskich oraz unijnych zbiorów danych.

Bezpośredni odnośnik do aplikacji: https://www.potegowo.4gen.eu/open_simple2

W związku z szybkim rozwojem potencjału energetycznego na terenie Gminy Potęgowo opracowano oprogramowanie umożliwiające symulacje produkcji energii z poszczególnych źródeł w oparciu o dostępne dane meteorologiczne. Dane z symulacji posłużą w kolejnych latach prognozowaniu produkcji z istniejących na terenie Gminy Instalacji OZE, prognozowaniu produkcji energii z podłączanych kolejnych instalacji oraz co najważniejsze umożliwią optymalizację produkcji i zużycia energii stosując odpowiednie jej magazynowanie.

Na terenie Gminy Potęgowo pracuje ponad 60 instalacji służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, których roczny potencjał wynosi ponad 340 GWh energii elektrycznej rocznie i prawie 18 GWh energii cieplnej. Sumarycznie wyprodukowana energia elektryczna mogłaby zaspokoić potrzeby całej gminy Potęgowo i dodatkowo jeszcze około 10 podobnych gmin, a produkowana energia cieplna Gminy Potęgowo i jeszcze 2 podobnych gmin.

Produkcja energii odnawialnych jest jednak uzależniona od czynników zewnętrznych, jak prędkość wiatru, nasłonecznienie czy przepływ wody w rzece. Mimo wielkości instalacji ich potencjał wykorzystany jest tylko w części, zależnie od sił natury.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Wymiana źródeł ciepła w dwóch obiektach gminnych

Umowa na przebudowę boiska w Potęgowie

Zaczynamu drugi etap przebudowy drogi w Żochowie - umowa...

Modernizacja ulicy Darżyńskiej w Potęgowie

Przebudowa i rozbudowa Szkoły w Skórowie

Zagospodarowanie terenu przy SP w Łupawie oraz leśnej...