Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.
Umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej to ulga polegająca na zwolnieniu z obowiązku zapłaty istniejących zaległości podatkowych podatnika.
Decyzja o umorzeniu zaległości podatkowej jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Nawet jeśli złożysz wniosek i spełnisz wszystkie wymagania, które uprawniają cię do umorzenia zaległości podatkowej, nie ma gwarancji, że taka ulga zostanie ci przyznana. Urząd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie. Może między innymi sprawdzić twoją sytuację majątkową i zweryfikować jak odmowa umorzenia zaległości podatkowej wpłynie na sytuację życiową twoją oraz twojej rodziny.
Organ podatkowy uwzględniając ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny może umorzyć:
Umorzenie może dotyczyć wszystkich zobowiązań podatkowych, w tym m.in. w zakresie VAT, PIT i CIT.
Jeśli otrzymasz umorzenie całej zaległości, odsetki zostaną też umorzone. A gdy wystąpisz o częściowe umorzenie zaległości, to odsetki za zwłokę urząd umorzy ci w odpowiedniej proporcji.
Nie możesz zapłacić w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek? Złóż wniosek o odroczenie terminu płatności i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.
Odroczenie terminu płatności to ulga polegająca na przesunięciu spłaty należności podatkowych na dogodniejszy dla podatnika czas.
Decyzja o odroczeniu terminu jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci prawo do zapłaty należności w późniejszym terminie. Nawet jeśli złożysz wniosek i spełnisz wszystkie wymagania, które uprawniają cię do odroczenia płatności, nie ma gwarancji, że taka ulga zostanie ci przyznana. Urząd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie. Może między innymi sprawdzić twoją sytuację majątkową i zweryfikować jak zapłata podatku wpłynie na sytuację życiową twoją oraz twojej rodziny.
Organ podatkowy uwzględniając ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny może odroczyć:
Nie jesteś w stanie zapłacić jednorazowo całego podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek? Złóż wniosek o rozłożenie tych należności na raty i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.
Rozłożenie należności podatkowych na raty to ulga polegająca na podziale kwoty podatku lub innych zobowiązań podatkowych na co najmniej dwie części i ustalenia dla nich nowych terminów płatności.
Decyzja o rozłożeniu należności podatkowej na raty jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci prawo do zapłaty należności w częściach. Nawet jeśli złożysz wniosek i spełnisz wszystkie wymagania, które uprawniają cię do rozłożenia należności podatkowej na raty, nie ma gwarancji, że taka ulga zostanie ci przyznana. Urząd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie. Może między innymi sprawdzić twoją sytuację majątkową i zweryfikować jak nie rozłożenie podatku na raty wpłynie na sytuację życiową twoją oraz twojej rodziny.
Organ podatkowy uwzględniając ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny może rozłożyć na raty:
Uważasz, że twoje zaliczki na podatek dochodowy są zbyt wysokie w stosunku do podatku, jaki będziesz miał do zapłacenia za ten rok podatkowy? Złóż wniosek o ograniczenie poboru zaliczek i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.
Ograniczenie poboru zaliczek to ulga polegająca na tym, że podatnik, w trakcie roku podatkowego, zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy.
Jest to możliwe, gdy wysokość zaliczek jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli jednak złożysz wniosek i spełnisz podstawowy wymóg, czyli uprawdopodobnisz że pobór zaliczek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za ten rok podatkowy, organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej ci te prawo.