W lipcu rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Potęgowo. Efektem prowadzonych działań, będzie powstanie dokumentu, określającego politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania. Udział mieszkańców jest realizowany na podstawie Indywidualnego Planu Konsultacji, w ramach projektu „Dobre konsultacje, dobry plan”.
W toku konsultacji odbyły się trzy spotkania „focusowe” z mieszkańcami – rolnikami i przedsiębiorcami z terenu gminy, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz radnymi, podczas których zgłoszono wiele cennych uwag, istotnych przy tworzeniu studium. Wśród uczestników wyłoniono członków zespołu roboczego, który w pełnym składzie (mieszkańcy: rolnicy, przedsiębiorcy, radni, sołtysi, przedstawiciele rodzin z dziećmi, seniorzy, osoby samotne, niepełnosprawni + pracownicy UG + eksperci planowania przestrzennego) spotyka się, aby opracować koncepcję zmiany studium. Etap ten ma na celu wprowadzenie mieszkańców w temat znaczenia zmian w dokumentach planistycznych oraz realizacji zapisów po uchwaleniu dokumentu przez Radę Gminy oraz zachęcanie do zaangażowania w proces podejmowania decyzji w zakresie nowych ustaleń i zapisów.
W trakcie konsultacji wykorzystywane są narzędzia i techniki adekwatne do procesu konsultacji społecznych. Przez cały czas, prowadzone są działania informacyjne. Plakaty oraz ulotki dotyczące konsultacji dostarczono do wszystkich sołectw w gminie, oraz placówek usługowych i zakładów pracy. Podczas Gminnego Święta Plonów oraz dożynek parafialnych, na specjalnie przygotowanym stoisku, zainteresowani mogli zapoznać się z procesem konsultacji oraz wypełnić ankietę, która została przygotowana w celu zbadania potrzeb mieszkańców czy złożyć wniosek. Uruchomiono specjalny moduł w ramach systemu E-geoportal.pl – System Informacji Przestrzennej. W Urzędzie Gminy działa dedykowany punkt konsultacyjny przez 5 dni w tygodniu, w godzinach pracy urzędu w pokoju nr 30, a w sekretariacie ustawiono urnę, do której można wrzucać wypełnione ankiety, wnioski dotyczące konsultacji.
Zmieniane studium będzie uwzględniać obowiązujące przepisy w zakresie zabudowy mieszkaniowej, tak by można było pogodzić rozwój tej funkcji z możliwością budowy źródeł energii odnawialnej. Ponadto dokona się bilansu zagospodarowania obszarów gminy i określi kierunki zmiany w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
W procesie konsultacji społecznych zostaną omówione zagadnienia dotyczące między innymi zrównoważonego wykorzystania zasobów gminy oraz stworzenia sprawnie i zgodnie funkcjonującej struktury przestrzennej w gminie złożonej z terenów przyrodniczych, rolniczych, zurbanizowanych, terenów energii odnawialnej z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, podniesienia standardów życia, stworzenia zachęty dla potencjalnych inwestorów.
Projekt „Dobre konsultacje, dobry plan” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania wyniesie 28.715 zł Zakończenie projektu - maj 2018 r.