Name-day: Bogny and Brygidy
23 July 2024

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

 Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Rajd Szlakiem Łupawskich Megalitów 2023

03.11.2023

Jesień to czas kiedy las odkrywa swoje tajemnice, więc nic dziwnego, że właśnie 27 października spod szkoły w Łupawie wyruszyli uczniowie szkół z Gminy Potęgowo, by odkryć grobowce megalityczne ukryte w łupawskich lasach. Grobowce te są skarbami naszego dziedzictwa kulturowego, które odziedziczyliśmy po mieszkańcach tych ziem z okresu neolitu.

W czasie rajdu mogliśmy podziwiać jesienny las w pełnej krasie. A przy stanowisku archeologicznym nr 2 pan Bogusław Cyrny opowiedział o samych budowlach i o ich budowniczych. Przybliżył kulturę pucharów lejkowatych i opowiedział jak mogli funkcjonować ludzie w tamtej epoce. Czekała na nas tam jeszcze jedna niespodzianka. To pracownicy Nadleśnictwa w Łupawie przyjechali, aby się z nami spotkać. Państwo Mateusz i Agata Kropidłowscy przedstawili nam zagadnienia opieki nad różnymi stanowiskami archeologicznymi w lasach. Z niedowierzaniem odkrywaliśmy grobowce megalityczne na tym leśnym stanowisku.

Potem z przyjemnością wróciliśmy do Szkoły Podstawowej w Łupawie na kiełbaski pieczone przy ognisku oraz gorącą herbatę. Każdy z uczestników rajdu utrzymał również pamiątkowe gadżety od Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina łupawskich megalitów”, które było współorganizatorem rajdu, a honorowy patronat nad rajdem objął Wójt Gminy Potęgowo – Pan Dawid Litwin. Rajd się skończył, ale już czekamy na następne megaspotkanie.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Wymiana źródeł ciepła w dwóch obiektach gminnych

Umowa na przebudowę boiska w Potęgowie

Zaczynamu drugi etap przebudowy drogi w Żochowie - umowa...

Modernizacja ulicy Darżyńskiej w Potęgowie

Przebudowa i rozbudowa Szkoły w Skórowie

Zagospodarowanie terenu przy SP w Łupawie oraz leśnej...