Imieniny: Bogdana, Józefa i Marek
19 Marzec 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Kluby Młodego Archeologa w lęborskim muzeum

Kluby Młodego Archeologa w lęborskim muzeum
07.06.2018

Członkowie Klubów Młodego Archeologa ze szkół w Łupawie i Potęgowie odwiedzili 5 czerwca Muzeum w Lęborku. Oprowadzani przez wspaniałych przewodników pracujących w muzeum dowiedzieli się np. co ma wspólnego gród w Białogardzie z Lęborkiem, jakie sekrety kryją gdańskie szafy, co szkodzi bardziej: cyna czy srebro oraz jak długo mógł trwać sarmacki pogrzeb. 

Głównym celem wycieczki był oczywiście dział archeologiczny, gdzie uczniowie obejrzeli  przedmioty codziennego użytku takie jak: naczynia gliniane, narzędzia kamienne i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe  oraz popielnice gliniane, przeznaczone do składania przepalonych na stosie ludzkich szczątków, wytwarzane przez ludność zamieszkującą okoliczne ziemie. Pani przewodnik, barwnie opowiadając, przypomniała i przybliżyła charakterystyczne cechy różnych kultur archeologicznych.  Miłym akcentem były zdjęcia z łupawskich wykopalisk neolitycznych. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły też artefakty zgromadzone po wykopaliskach z okolic Czarnówka koło Lęborka, szczególnie szklana buteleczka w kształcie ryby (jedna z pięciu zachowanych w muzeach na całym świecie!) oraz piękny szklany puchar z wzorem w białe i niebieskie łabędzie.

Wycieczka była zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”. Opiekunami wycieczki był pan Sławomir Hinca i pani Beata Cyrny. W ten sposób zakończyliśmy pierwszy rok pracy szkolnych Klubów Młodego Archeologa, w czym wspierała nas też czynnie pani Barbara Hinca. Przed nami kolejne wyzwania, ale już w nowym roku szkolnym.

Beata Cyrny

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Grand Prix chóru Cantabile na Powiatowym Przeglądzie...

Żywa lekcja historii w SP w Potęgowie

Uroczyste świętowanie Dnia Kobiet w Żochowie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łupawie ratują dzieci na...

III Turniej XIII Edycji Międzyszkolnej Ligi Tenisa Stołowego

Podpisana umowa na montaż instalacji fotowoltaicznych w...