Name-day: Anieli, Feliksa and Kamili
31 May 2020

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Teraz wygodniej załatwisz sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego

19.05.2020

Ostatnie zmiany ustawy z dnia 28.11.2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego wprowadziły nowe rozwiązania w cyfrowym obrocie dokumentów - elektroniczne odpisy aktu stanu cywilnego.

Od dnia 20 kwietnia 2020r. można samodzielnie pobrać online odpis aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego BUSC bez konieczności oczekiwania na zrealizowanie wniosku o wydanie dokumentu w urzędzie.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego w formie elektronicznej konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Po złożeniu wniosku w formie elektronicznej odpis aktu zostanie automatycznie przesłany na skrzynkę Gov (ePUAP).

Zgodnie z nową regulacją w miejscu podpisu urzędnika będzie widniała elektroniczna pieczęć ministra właściwego do spraw informatyzacji (Ministra Cyfryzacji).

Odpis aktu stanu cywilnego przesłany na skrzynkę Gov (ePUAP) jest dokumentem elektronicznym XML lub PDF. Należy go przekazać (instytucjom zainteresowanym) tylko w tej postaci.  Samodzielny wydruk odpisu nie ma mocy prawnej i odbiorca może go nie uznać.

Nowe udogodnienia dla interesantów

Drugą istotną nowością jest możliwość dokonania płatności za odpis aktu stanu cywilnego online w systemie szybkich płatności internetowych PayByNet.

System ten umożliwia bezpośrednie przesyłanie środków z konta bankowego klienta na rachunek urzędu. PayByNet jest zintegrowany z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz innymi systemami e-urzędów.

Moduł obsługi płatności online PayByNet dostępny dla klientów jednostek administracji publicznej, pozwalający na opłacenie przez internet wniosku o odpis aktu stanu cywilnego został wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Od dnia 13 maja 2020r. Urząd Gminy w Potęgowie został włączony do usługi PayByNet celem usprawnienia płatności on-line za pobrane odpisy aktów.

Od klienta pobierana jest jednorazowo prowizja w wysokości 0,59 zł.

Opłaty za odpisy aktów pozostają bez zmian:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Odbiór sieci kanalizacji sanitarnej w Grąbkowie

Projektujemy termomodernizację budynku Szkoły w Łupawie

Remonty dróg gminnych w Nieckowie i Grapicach

Dotacje na realizację zadań publicznych w Gminie Potęgowo

Konferencja „Czyste powietrze od źródła do odbiorcy –...