Name-day: Elwiry, Diany and Heleny
13 August 2020

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Zmiana języka strony

Showlanguage selection

Niemal pół miliona złotych dotacji na rozwój turystyki

27.11.2019

Na rzece Łupawie w Gminie Potęgowo powstanie infrastruktura dla kajakarzy warta pół miliona złotych. Samorząd Województwa Pomorskiego sfinansuje 85% kosztów inwestycji.

27 listopada Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz Wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim umowę o dofinansowanie na projekt pn. „Pomorskie Szlaki Kajakowe - rzeka Łupawa w Gminie Potęgowo”. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 85% wartości tj. kwotę 428 788,96 zł, przy całkowitym koszcie wynoszącym 504 457,60 zł.

Projekt ma podnieść atrakcyjność walorów dziedzictwa przyrodniczego Gminy Potęgowo, której rzeka Łupawa jest jednym z największych atutów. Zaplanowano zagospodarowanie dwóch przenosek (miejsc na rzece które są niemożliwe do przepłynięcia kajakiem) przy elektrowni w Łupawie oraz elektrowni w Poganicach, w tym budowę pomostów z rynną do wodowania kajaków, umocnienie brzegu i odpowiednie oznakowanie.

W miejscowości Łupawa wybudowana zostanie przystań kajakowa wraz z drogą dojazdową. Także tutaj pojawi się oznakowanie wodne i tablice informacyjne. W pobliżu planowanej przystani znajduje się oddany w tym roku do użytku teren rekreacyjny z ławkami, stołami i miejscem na ognisko, który również stworzono dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Gmina Potęgowo wykorzysta projekt, aby dodatkowo oznaczyć swój największy skarb archeologiczny – prehistoryczne cmentarzysko megalityczne znajdujące się w Dolinie Łupawy - zamontowane zostanie oznakowanie atrakcji oraz tablice informacyjne.

Działania w Gminie Potęgowo przewidują też promocję szlaku kajakowego rzeką Łupawą i prowadzenie spójnej kampanii mającej na celu wykreowanie markowego produktu turystyki kajakowej obejmującego całe województwo. Prace rozpoczną się w styczniu 2020 roku i potrwają do grudnia 2021.

Na terenie Pomorza znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. Od kilku lat podejmowane są działania zmierzające do stworzenia z nich zintegrowanego, sieciowego produktu turystycznego.

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem pływać” 2020

Rozpoczynamy budowę infrastruktury kajakowej na rzece...

Kontynuacja przebudowy drogi gminnej Łupawa – Dąbrówno -...

Przebudowa budynku Przedszkola w Łupawie - podpisana umowa...

Budowa sieci ciepłowniczej wraz z węzłami cieplnymi w...