Name-day: Darii, Mateusza and Marka
21 September 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Szanujmy pszczoły!

11.06.2019

Najczęstszą przyczyną zatruć pszczół są środki ochrony roślin powszechnie stosowane w rolnictwie. Niestety, chemia, która dla rolnika wydaje się być korzystna, dla pszczół jest wręcz zabójcza.

Pszczelarze i rolnicy są niejako zmuszeni do funkcjonowania obok siebie na jednym terenie. Pszczoły zapylają wiele roślin uprawnych, umożliwiając większy i lepszej jakości plon. Natomiast dzięki rolnikom pszczoły mają duże powierzchnie pełne miododajnych pożytków – tu na pierwsze miejsce wysuwają się ogromne pola rzepaku. W interesie jednych i drugich jest więc zapobieganie zatruciu pszczół, gdyż straty zanotowaliby zarówno pszczelarze, jak
i rolnicy.

W związku z rozpoczęciem sezonu uprawowego w rolnictwie i ogrodnictwie oraz dużą ilością zgłoszeń otrzymywanych od mieszkańców naszej gminy, podajemy instrukcję bezpiecznego dla ludzi i zwierząt stosowania środków ochrony roślin:

 • zabiegi należy wykonywać w temp. od +1 do +20 stopni
 • zabrania się samowolnego zmieniania dawki środka (tylko według instrukcji w ulotce)
 • zabiegi wykonuje się przy wietrze od 0,5 do 3 m/s
 • zabiegi niszczące chwasty należy wykonywać we wstępnej fazie wzrostu (nigdy
  w czasie kwitnienia)
 • należy zachowywać okresy karencji dla ludzi i zwierząt oraz prewencji dla pszczół
 • zwalczając np. stonkę ziemniaczaną na plantacjach ziemniaków, zabiegi wykonuje się tylko w godzinach popołudniowych i wieczornych po zakończeniu lotów pszczół,
  a przy 6-godzinnej prewencji dla pszczół, należy zakończyć je przed godziną 24:00 dla zachowania okresu
 • zwalczając szkodniki na innych plantacjach (tj. rzepak, gorczyca i inne) zabiegi należy wykonywać w fazie pojedynczego rozstrzelenia pąka z zachowaniem zasad jak
  w punkcie powyżej
 • najbardziej optymalny czas wykonywania zabiegów to godziny popołudniowe
  i wieczorne w temp. do +12 stopni C (mała aktywność pszczół do tej temperatury)
 • zabrania się stosowania środków ochrony bliżej niż 20 m od zbiorników wodnych
  i rowów
 • zabiegi wykonywać wyłącznie środkami ochrony roślin dopuszczonymi do obrotu
  i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń.

Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1310 ze zm.), kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska (…), podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. 

Służby Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach posiadanych kompetencji przeprowadzają kontrole rolników w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony roślin. Przypadki stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin należy zgłaszać do w/w Inspekcji, poniżej dane adresowe:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Odział w Słupsku
ul. Banacha 10
76-200 Słupsk
tel.: 59 843 29 38

Dobrym rozwiązaniem dla pszczelarzy, którzy chcą zapobiec zatruciom pszczół, jest stawianie pasiek w pobliżu gospodarstw ekologicznych. Ich właściciele z założenia nie używają na swoich polach i w sadach chemii – dla pszczół jest więc to szansa na zdrowe i nieskażone pożytki.

Sporządziła: Kamila Ramult

Kalendarz wydarzeń

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Biegowe mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Potęgowie

Ruszyła budowa ciepłociągu na ul. Racławickiej w Potęgowie

Przebudowa drogi Grąbkowo - Runowo

Ulica Szeroka w Potęgowie coraz piękniejsza

Montaż lampy hybrydowej w miejscowości Rębowo

Stypendia starosty dla naszych uczniów