Za nami pierwsze konsultacje społeczne dotyczące zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Potęgowo.
Spotkanie z przedsiębiorcami z terenu gminy oraz radnymi przyniosło wiele cennych uwag, które zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu nowego studium.
Zmieniane studium będzie uwzględniać obowiązujące przepisy w zakresie zabudowy mieszkaniowej, tak by można było pogodzić rozwój tej funkcji z możliwością budowy źródeł energii odnawialnej. Ponadto dokona się bilansu zagospodarowania obszarów Gminy i określi kierunki zmiany w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W trakcie konsultacji wykorzystane zostaną narzędzia i techniki adekwatne do procesu konsultacji społecznych takie jak:
- zogniskowany wywiad grupowy ( focus ) oparty na scenariuszu prowadzony przez moderatora dotyczący poszczególnych grup społecznych;
- badanie ankietowe w oparciu o kwestionariusz, prowadzone osobiście bądź on-line;
- bezpośredni kontakt w siedzibie Urzędu Gminy w wyznaczonych miejscach;
- rozpowszechnienie informacji poprzez plakaty i ulotki informacyjne;
- konsultacje społeczne z mieszkańcami Gminy będą miały charakter otwarty, w których każdy będzie mógł zabrać głos i wnieść swoje uwagi bądź propozycje do projektu;
- uruchomienie modułu konsultacje społeczne w ramach systemu e-geoportal przenoszący użytkownika do zapoznania się ze studium oraz link na stronie głównej do zgłaszania opinii, uwag czy postulatów.
- Spotkania będą odbywać się z udziałem specjalnego zespołu roboczego, powołanego przez Wójta Gminy Potęgowo, złożonego z pracowników UG Potęgowo, oraz ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego.
W procesie konsultacji społecznych zostaną omówione zagadnienia dotyczące między innymi zrównoważonego wykorzystania zasobów gminy oraz stworzenia sprawnie i zgodnie funkcjonującej struktury przestrzennej w gminie złożonej z terenów przyrodniczych, rolniczych, zurbanizowanych, terenów energii odnawialnej z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, podniesienia standardów życia, stworzenia zachęty dla potencjalnych inwestorów.
Projekt „Dobre konsultacje, dobry plan” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania wyniesie 28.715 zł Zakończenie projektu - maj 2018 r.