
W dniu 22.05.2017r. o godz. 12 w sali narad Urzędu Gminy w Potęgowie odbyło się spotkanie, którego celem było wypracowanie sposobu zagospodarowania terenu związanego z ukrytym dziedzictwem Doliny Łupawy.
. W spotkaniu udział wzięli:
- Dawid Litwin – Wójt Gminy Potęgowo
- Kazimierz Kleina – Senator RP
- Krystyna Mazurkiewicz – Palacz - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku
- Piotr Klimaszewski – pracownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku
- Czesław Jereczek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łupawa
- Bogusław Cyrny – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”
- Karolina Maria Gołębiowska – Członek Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”
- Jakub Urbański
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” Bogusław Cyrny przedstawił krótką historię powstania stowarzyszenia, jego cele i zadania. Pani Karolina Maria Gołębiowska wprowadziła przybyłych w historię megalitów, przedstawiła fotografie ilustrujące badania archeologiczne prowadzone na stanowisku w Łupawie.
Wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu wyraziły chęć współpracy przy odpowiednim oznakowaniu i ochronie stanowisk megalitycznych oraz ich wypromowaniu, udostępnieniu turystom, a także przeprowadzeniu akcji edukacyjnej. Osiągnięty konsensus z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Głowy pełne pomysłów, kreatywność i wielka wola działania wszystkich członków stowarzyszenia z pewnością pozwolą rozwinąć ideę stworzenia unikatowego pomnika historii na Łupawskiej ziemi. Powstanie pomnika-muzeum pozwoli przyciągnąć turystów, a przede wszystkim pasjonatów kultury starożytnej z całego kraju, a także z zagranicy. Stowarzyszenie za cel nadrzędny uznało stworzenie „polskiego Stonehege”, o którym usłyszy cały świat. Będzie to również doskonała promocja dla naszej Gminy.
Przypominamy, iż 7 kwietnia br. w Grąbkowie odbyła się konferencja naukowa pt. „Dziedzictwo Archeologiczne Doliny Łupawy – pomiędzy ochroną a promocją”. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w społeczności archeologów, wśród mieszkańców całego regionu, a nawet w mediach ogólnokrajowych.