
Nowelizacją z dnia 9 maja 2023 r. ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 965) wprowadzono zmiany w procedurze składania wniosków.
Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego w II turze naboru należy składać w terminie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r.
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (PODSTAWOWY) składa:
– producent rolny posiadający tylko użytki rolne, który nie wykorzystał przysługującego mu limitu w I turze naboru wniosków,
– producent rolny posiadający użytki rolne i bydło, który nie wykorzystał przysługującego mu limitu w I turze naboru wniosków,
– producent rolny posiadający tylko użytki rolne, który nie składał wniosku o zwrot podatku akcyzowego w I turze naboru wniosków,
– producent rolny posiadający użytki rolne i bydło, który nie składał wniosku w I turze naboru.
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej zakupionego od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 lipca 2023 r. w odniesieniu do świń, owiec, kóz i koni (NOWY WZÓR) składa:
– producent rolny posiadający użytki rolne, świnie, owce, kozy lub konie, jeżeli limit z I tury naboru wniosków został już wykorzystany.
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (PODSTAWOWY) i wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej zakupionego od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 lipca 2023 r. w odniesieniu do świń, owiec, kóz i koni (NOWY WZÓR) składa:
– producent rolny posiadający użytki rolne, bydło, świnie, owce, kozy lub konie, który nie wykorzystał przysługującego mu limitu w I turze naboru wniosków,
– producent rolny posiadający użytki rolne, bydło, świnie, owce, kozy lub konie, który nie składał wniosku w I turze naboru.
Do wniosków należy dołączyć następujące dokumenty:
- Faktury VAT za okres:
– od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. – w przypadku wniosków na użytki rolne lub użytki rolne i bydło,
– od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. – w przypadku wniosków na świnie, owce, kozy lub konie.
- Informacja z ARiMR o liczbie DJP bydła będących w posiadaniu producenta rolnego w 2022 r. (Nie dotyczy producentów rolnych, którzy dołączyli takie pismo w I turze naboru wniosków).
- Informacja z ARiMR o liczbie DJP owiec będących w posiadaniu producenta rolnego w 2022 r.
- Informacja z ARiMR o liczbie DJP kóz będących w posiadaniu producenta rolnego w 2022 r.
- Informacja z ARiMR o średniej rocznej liczbie świń będących w posiadaniu producenta rolnego w 2022 r.
- Oświadczenie producenta rolnego o liczbie DJP koni będących w posiadaniu producenta rolnego w 2022 r.
- Zestawienie faktur.
- Umowy dzierżaw lub oświadczenie dzierżawy – w przypadku osób, które dzierżawią grunty.
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
W II terminie składania wniosków (1-31 sierpnia 2023 r.) stawka zwrotu podatku wynosi:
- 2 zł[1] [1]/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - do wysokości niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków na użytki rolne i utrzymywane bydło;
- 1,20 zł/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. - na utrzymywane świnie owce, kozy i konie;
- 2 zł[2] [2]/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - do wysokości niewykorzystanego limitu z wynikającego z faktur zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. - na utrzymywane świnie owce, kozy i konie.
Dotacje będą wypłacane w terminie 2 - 31 października 2023 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Dotacje będą wypłacane do wysokości dostępnego limitu, w kwotach nie wyższych niż iloczyn oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku.
Dodatkowy limit z tytułu posiadania w 2022 r. świń, owiec, kóz i koni ustalany jest według stawki zwrotu podatku aktualnej na dzień wyliczenia.
[1] [3] Dla dużych przedsiębiorstw rolnych stawka zwrotu podatku wynosi, 1,46 zł/1 litr ON
[2] [4] Dla dużych przedsiębiorstw rolnych stawka zwrotu podatku wynosi, 1,46 zł/1 litr ON
Do pobrania:

