
II Festiwal Pieśni Patriotycznych i Wojskowych
Zapraszamy do udziału w II Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Wojskowych, który jest elementem większej, dwudniowej imprezy pn. V „Kaziuki” nad Słupią „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”, organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej Powiatu Słupskiego w ośrodku „Leśny Kot” w Słupsku w dniach 9-10.06.2018 r. Impreza będzie przebiegać pod hasłem „Dumni z Polski”.
Festiwal pieśni patriotycznych i wojskowych odbędzie się 9.06. 2018 r. i ma na celu: propagowanie wspaniałej tradycji chóralnej i muzycznej narodu polskiego; popularyzację pieśni patriotycznych i wojskowych; konfrontację osiągnięć artystycznych oraz stworzenie zespołom platformy do wymiany doświadczeń. Impreza skierowana jest do zespołów wokalnych i chórów. Początek o godz. 12:00.
Z kolei 10.06.2018 roku również w „Leśnym Kocie” zorganizowany zostanie Festiwal „Krasnoludków” Ziemi Słupskiej. Dzieci zaprezentują się w repertuarze patriotycznym, wojskowym i dowolnym. Początek o godz. 12:00. Natomiast przez dwa dni 9 i 10 czerwca br., w miejscu festiwali, już od godz. 10:00 funkcjonować będzie Jarmark Wileński, podczas którego serwowane będą: czarny chleb, solona słonina, sery, wędliny, kwas chlebowy i miody. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Całość odbędzie się pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego i Prezydenta Miasta Słupska.
CER
II Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2018
Tegoroczne, czerwcowe spotkanie z folklorem w Słupsku przebiegać będzie pod hasłem „Dumni z Polski”. Zorganizowane zostanie 17.06.2018 r. w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Początek o godz. 11:30. Imprezę poprzedzi msza święta w intencji twórców ludowych w kościele Mariackim w Słupsku o godz. 10:00. Następnie barwny korowód przemaszeruje ulicami Słupska do Parku Kultury i Wypoczynku prowadzony przez Ustecką Orkiestrę Dętą.
Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie i upowszechnianie dorobku niematerialnego dziedzictwa kulturowego polskiej wsi; propagowanie tradycji ludowych i folkloru; prezentacja piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej; ocena dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych; a także wymiana doświadczeń.
W tym roku promowana będziemy także kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, a także przybyłych tam osadników. Grupa rekonstrukcyjna Huu-Ska Luta zaprezentuje kulturę Indian Ameryki Północnej. Odbędzie się to w scenografii wioski indiańskiej złożonej z czterech namiotów Tipi. Przygotowana zostanie wystawa prezentująca rękodzieło indiańskie. Oprawę i klimat spotkania uzupełnią śpiewy, tańce, zabawy przy oryginalnej muzyce Indian Ameryki Północnej. Przewidziano także strzelanie z łuku, dmuchawki i winchestera (wiatrówka).
W festiwalu wezmą udział zespoły prezentujące: stroje ludowe, muzykę, taniec i śpiew. Pojawią się marynarze z amerykańskiej bazy wojskowej z podsłupskiego Redzikowa, z którymi wspólnie będziemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Wydarzeniu towarzyszyć będą; kiermasz kół gospodyń wiejskich, pokaz rękodzielników, wystawy, warsztaty rzeźbiarstwa itp. Całość zamknie koncert zespołu country Honky Tonk Brothers. W trakcie imprezy, wśród jej uczestników, kolportowane będą gadżety związane z akcję „Dumni z Polski”: flagi, balony, naklejki, gry planszowe itp.
Festiwal odbędzie się pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego i Prezydenta Miasta Słupska. Impreza otrzymała dofinansowanie z Programu Grantowego Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.
CER