Imieniny: Pelagii, Konrada i Zbysława
23 Marzec 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Znana pisarka w Szkole Podstawowej w Potęgowie

01.03.2018

1 marca w SP w Potęgowie odbyło się spotkanie uczniów ze znaną pisarką p. Barbarą Kosmowską. Pisarka z wielką uwagą i zainteresowaniem opowiadała o swojej twórczości oraz odpowiadała na niełatwe pytania uczniów.

Pisarka zdecydowała się na studiowanie filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Po zakończeniu edukacji znalazła pracę jako nauczycielka języka polskiego w rodzinnej miejscowości. W tym czasie postanowiła kontynuować naukę i rozpoczęła studia doktoranckie. Tytuł doktora uzyskała w roku 1999 roku. Barbara Kosmowska debiutowała w latach siedemdziesiątych. Była wówczas licealistką. Pisała swoje pierwsze artykuły do czasopisma „Na przełaj”. W latach osiemdziesiątych jako początkująca pisarka zdobyła mnóstwo nagród oraz wyróżnień. Praca w czasopismach nie wystarczała jednak Kosmowskiej, marzyła ona o karierze pisarskiej.

W roku 2000 wydała swoją swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Głodna kotka”. Rok później ukazała się jej chyba najbardziej znana i najlepsza książka „Teren prywatny”. W roku 2001 książka została uznana za najlepszą powieść kobiecą i zdobyła prestiżowe wyróżnienia na konkursie pod hasłem „Dziennik polskiej Bridget Jones”. Utwór ten zapewnił autorce prawdziwą popularność.

Kilka powieści zdobyło prestiżowe wyróżnienia: książka Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones  i przyniosła autorce sławę i popularność. Trafiła też na Listę Bestsellerów Andrzeja Rostockiego drukowaną przez dziennik „Rzeczpospolita”. Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni. Książka "Pozłacana rybka" zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People)[ oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie Barbara Kosmowska pracuje jako adiunkt Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Tradycyjne podpisywanie książek autorki zakończyło spotkanie z najmłodszymi czytelnikami Szkoły Podstawowej w Potęgowie.

 

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Events of the day 21 marzec 2019 (czwartek)
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych –...

Gmina Potęgowo solidarna z osobami z Zespołem Downa

Panele fotowoltaiczne na kolejnych budynkach publicznych w...

W Łupawie powstaje teren rekreacyjny dla mieszkańców i...

Grand Prix chóru Cantabile na Powiatowym Przeglądzie...