Imieniny: Magdaleny, Mileny i Józefa
22 Lipiec 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Spotkanie w sprawie modernizacji linii kolejowej Gdynia - Potęgowo – Słupsk

Spotkanie w sprawie modernizacji linii kolejowej Gdynia - Potęgowo – Słupsk
20.12.2018

11 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie Wójta Gminy Potęgowo Dawida Litwina z przedstawicielem Inwestora PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny, które reprezentował pan Tomasz Rogal – Kierownik Projektu oraz panem Mariuszem Sobczykiem – Dyrektorem Technicznym Biura Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. w Gdańsku, które przygotowuje dokumentację techniczną modernizacji linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk. W spotkaniu uczestniczyli także: projektanci oraz pracownicy UG Potęgowo i PKP PLK CRI.

Celem spotkania było wyjaśnienie ostatecznej koncepcji rozwiązań układu drogowego, przejazdów i przejść przez wiadukty i miejsca skrzyżowań linii kolejowej z drogami. Podczas spotkania omówiono i ustalono kwestie:

  • przystanek Runowo – zostanie wybudowany nowy wiadukt, zaprojektowano nowe nawierzchnie dróg w standardzie: jezdnia 2x 2,5m + 2x 0,3m kanaliki do odprowadzania wody orz chodnik dla pieszych 2m. szerokości. Zostawiona została rezerwa terenu do budowy przystanku kolejowego. W miejscu peronów została zaplanowana utwardzona droga do kontenera z układem sterującym. W momencie podjęcie decyzji o realizacji przystanku w miejscu drogi zostanie wybudowany peron. Ewentualne wydłużenie utwardzenia drogi jest możliwe po podpisaniu porozumienia pomiędzy Inwestorem i Gminą Potęgowo o sfinansowanie dodatkowych odcinków z budżetu samorządu. Nośność wszystkich obiektów klasa A.
  • parking i rampa kolejowa – zaprojektowano wjazdy na rampę i do parkingów z ulicy Kościuszki (szer. 6m) i ul. Dworcowej, wyjazd odbywać się będzie wyłącznie na ulicę Dworcową, zaprojektowano ok 70 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 40 rowerowych.
  • wejście na perony z tunelu schodami ze spocznikami, dla osób niepełnosprawnych przewidziano windy. Tunel zaprojektowano do końca pasa torowego z tym, że odcinek od windy ok. 5 mb do planowanego północnego wyjścia zostanie wykonany przez PKP po zawarciu porozumienia z gminą Potęgowo o sfinansowaniu tej części przez Gminę.
  • most na ul. Głuszyńskiej – most zostanie przebudowany, wysokość konstrukcji  nad jezdnią pozostanie bez zmian, zaplanowane prace umożliwią poszerzenie jezdni (2x4,1m) i budowę chodnika dla pieszych (2m.) nastąpi zwiększenie skrajni tak aby mogły pod nim przejechać wysokie pojazdy.
  • teren kolejowy od strony ul. Głuszyńskiej –Wójt potwierdził zainteresowanie przejęciem działki, na której znajduje się przepompownia ścieków. Wydzielenie i przekazanie działek będzie możliwe po zakończeniu inwestycji.
  • wiadukty przy ulicy Wiejskiej  i następne zostaną przebudowane przez Inwestora i dostosowane do wyżej opisanego standardu (jak w Runowie).
  • przystanek Głuszyno Pomorskie  – przystanek został przeniesiony w bezpośrednie sąsiedztwo wiaduktu kolejowego, zostały zaprojektowane nowe perony, schody i podjazdy dla niepełnosprawnych oraz tunel pod torami. Na terenie gminnym przewidziano parkingi samochodowe i rowerowe do realizacji w przyszłości przez Gminę lub Inwestora po podpisaniu porozumienia z Gminą.

Andrzej Kaczmarczyk

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.

Ostatnio dodane galerie

Gmina Potęgowo nagrodzona za działania senioralne....

Rozpoczęto przebudowę drogi powiatowej Grąbkowo - Runowo

Partnerstwo Gminy Potęgowo z Miastem i Gminą Radków

X sesja Rady Gminy Potęgowo. Absolutorium dla Wójta

Wyjazd uczniów SP w Potęgowie do Karlskrony

Biegi podczas XV Festynu Rodzinnego w Łupawie