Imieniny: Jerzego, Tymona i Konrada
19 Kwiecień 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Spotkanie Gminnych Rad Seniorów w ramach „Srebrnej Sieci”

Spotkanie Gminnych Rad Seniorów w ramach „Srebrnej Sieci”
07.02.2019

6 lutego w Kobylnicy odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie Rad Seniora, które rozpoczęły swoją działalność w ramach projektu pn: „Srebrna Sieć”.

W spotkaniu wzięli udział starosta słupski, włodarze gmin, na których obszarze realizowany jest projekt, pracownicy GOPSów- odpowiedzialni za realizację projektu oraz członkowie Rada Seniorów z poszczególnych gmin partnerskich, w tym także przedstawiciele z Gminy Potęgowo.

Kierownik projektu Patrycja Osińska przedstawiła partnerów projektu, zadania, cel projektu. Podsumowując projekt opowiedziała o dotychczasowych zrealizowanych zadaniach m.in. o przeprowadzonych szkoleniach dla seniorów, dla opiekunów faktycznych, wolontariuszy, a także o powstałych w ramach projektu Radach Seniorów. Etapy realizacji projektu w Gminie Potęgowo przedstawił wójt Dawid Litwin, który zrelacjonował także powołanie Gminnej Rady Seniorów. Podczas drugiej części spotkania odbyło się szkolenie dla członków Rad, prowadzone przez adwokat Magdalenę Pasiekę. W trakcie szkolenia przedstawiciele i członkowie Gminny Rad Seniorów mogli dowiedzieć się o prawnych aspektach ich funkcjonowania.

Celem projektu jest utworzenie w osmiu gminach na terenie województwa pomorskiego (tj. Kobylnicy, Damnicy, Główczyc, Słupska, Ustki, Kępic, Potęgowa, Tuchomia) zintegrowanego, lokalnego systemu usług społecznych wykorzystujących zdalne technologie informacyjne tj. teleopieka, rehabilitacja domowa oraz instrumenty animacji środowiskowej poprzez tworzenie sąsiedzkich sieci samopomocowych i promocję wolontariatu senioralnego. W Gminie Potęgowo projekt skierowany jest do 25 osób niesamodzielnych w wieku powyżej 60 lat, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia oraz do ich 15 opiekunów faktycznych.

Seniorzy ponadto mogą już korzystać ze Srebrnego telefonu działającego przy PCPR w Słupsku (nr 512 079 526) , pod którym od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30  będą mogli otrzymać informacje dotyczące m.in. aktualnych działań profilaktycznych prowadzonych przez placówki medyczne zlokalizowane na terenie Słupska, oferty rehabilitacyjnej dostępnej w placówkach medycznych, imprez oświatowych, kulturalnych, rekreacyjnych w gminach powiatu słupskiego i bytowskiego. Seniorzy otrzymają również poradę w pojawiających się trudności w funkcjonowaniu bieżącym.

Ponadto warto nadmienić, iż w ramach realizacji projektu powstała przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 14.00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku ul. Sienkiewicza 20, pok. nr 4

Gmina Potęgowo na realizację projektu otrzymała  środki z RPOWP na lata 2014-2020 w kwocie 174 690,75 zł, przy ogólnej wartości projektu 183 885,00 zł. Wkład własny niefinansowy jest w postaci udostępniania sal na szkolenia. Projekt realizowany jest od kwietnia 2018 r. do grudnia 2020 r.

Więcej informacji o samym projekcie na stronie www.srebrnasiec.pl

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Events of the day 24 kwiecień 2019 (środa)
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio dodane galerie

Wznowiono roboty związane z budową sieci kanalizacji...

Wizyta parlamentarzystów w Potęgowie

Wyniki końcowe XIII edycji Międzyszkolnej Ligi Tenisa...

V Powiatowy Konkurs Recytatorski z Języka Kaszubskiego w...

Sukces drużyny SP Potęgowo podczas E-sportowych Mistrzostw...

Międzynarodowy Dzień Teatru w Szkole Podstawowej w Potęgowie