Imieniny: Jerzego, Tymona i Konrada
19 Kwiecień 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Kluby Młodego Archeologa na Festynie „Wehikuł Czasu” w Wietrzychowicach

Kluby Młodego Archeologa na Festynie „Wehikuł Czasu” w Wietrzychowicach
13.09.2018

45 uczniów ze szkół w Łupawie i Potęgowie uczestniczyło 9 września w wycieczce do Parku Kulturowego Wietrzychowice w województwie kujawsko-pomorskim.

Opiekunami uczniów podczas wizyty na XI Festynie Archeologicznym „Wehikuł Czasu”, byli nauczyciele prowadzący zajęcia pozalekcyjne w szkolnych klubach archeologa w szkole w Łupawie i Potęgowie Beata Cyrny, Barbara i Sławomir Hinca oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupawie Bogusław Cyrny. Wyjazd możliwy był dzięki pozyskaniu w ramach wsparcia organizacji pozarządowych środków finansowych z gminy Potęgowo przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, które działa przy Szkole Podstawowej w Łupawie. Uczniowie i rodzice nie musieli ponosić żadnych kosztów związanych z wyjazdem. W wyjeździe uczestniczył również Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin.

Uczniowie z gminy Potęgowo, przybyli na wydarzenie jako jedni z pierwszych i dzięki temu mogli poczuć klimat i atmosferę tajemniczości i przemijającego czasu przy zabytkach archeologicznych - megalitach kujawskich. Zobaczyli jak grobowce megalityczne pochodzące sprzed 5000 lat z epoki neolitu wyglądają w rzeczywistości. Są to monumentalne budowle, różniej długości sięgające wysokości 2,5-3 metrów.

Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy także w festynie archeologicznym, w którym  wzięły udział różnego rodzaju grupy archeologii doświadczalnej prezentujące sceny z życia z  okresu neolitu m.in. sposób wykonywania przedmiotów użytkowych np. lepienia i wypalania glinianych garnków i pucharów, wytwarzania narzędzi codziennego użytku (siekierek, toporków, noży z krzemienia i drewna).

Wójt Gminy Potęgowo i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupawie uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej przez gospodarzy festynu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej dotyczącej projektu Europejski Szlak Megalitów-Polska, którego Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” jest współzałożycielem i  pełni w nim kluczową rolę. Wójt zabrał głos w panelu dyskusyjnym wskazując rozwiązania związane z ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego oraz współpracę w tym zakresie z różnymi instytucjami – Urzędem Marszałkowskim, Stowarzyszeniem Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Słupsku, Nadleśnictwem Łupawa i placówkami oświatowymi, przedsiębiorcami i pasjonatami w gminie Potęgowo.

Dyrektor Bogusław Cyrny podkreślił znaczenie nie tylko promocji i turystyki dotyczącej dziedzictwa kulturowego, ale także edukacyjną wartość i walory posiadanego bogactwa kulturowego oraz znaczenie jego ochrony. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy z województwa kujawsko-pomorskiego w tym burmistrz Izbicy Kujawskiej, członkowie zarządu  województwa kujawsko-pomorskiego oraz archeolodzy, naukowcy i pasjonaci.

W spotkaniu uczestniczył również reżyser Krzysztof Paluszyński, który jest producentem filmowym i telewizyjnym, i jako pierwszy zrealizował film o polskich megalitach znajdujących się na terenie Polski. Podczas konferencji zaprezentował także fragmenty filmu, który ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 4 października 2018 r. w Toruniu.

W drodze powrotnej uczniowie uczestniczący w wycieczce zwiedzili również starówkę w Toruniu. Następny atrakcyjny wyjazd już niebawem…

Bogusław Cyrny

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Events of the day 24 kwiecień 2019 (środa)
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio dodane galerie

Wznowiono roboty związane z budową sieci kanalizacji...

Wizyta parlamentarzystów w Potęgowie

Wyniki końcowe XIII edycji Międzyszkolnej Ligi Tenisa...

V Powiatowy Konkurs Recytatorski z Języka Kaszubskiego w...

Sukces drużyny SP Potęgowo podczas E-sportowych Mistrzostw...

Międzynarodowy Dzień Teatru w Szkole Podstawowej w Potęgowie