Imieniny: Alberta, Artura i Leopolda
15 Listopad 2018

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

Kluby Młodego Archeologa na Festynie „Wehikuł Czasu” w Wietrzychowicach

Kluby Młodego Archeologa na Festynie „Wehikuł Czasu” w Wietrzychowicach
13.09.2018

45 uczniów ze szkół w Łupawie i Potęgowie uczestniczyło 9 września w wycieczce do Parku Kulturowego Wietrzychowice w województwie kujawsko-pomorskim.

Opiekunami uczniów podczas wizyty na XI Festynie Archeologicznym „Wehikuł Czasu”, byli nauczyciele prowadzący zajęcia pozalekcyjne w szkolnych klubach archeologa w szkole w Łupawie i Potęgowie Beata Cyrny, Barbara i Sławomir Hinca oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupawie Bogusław Cyrny. Wyjazd możliwy był dzięki pozyskaniu w ramach wsparcia organizacji pozarządowych środków finansowych z gminy Potęgowo przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, które działa przy Szkole Podstawowej w Łupawie. Uczniowie i rodzice nie musieli ponosić żadnych kosztów związanych z wyjazdem. W wyjeździe uczestniczył również Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin.

Uczniowie z gminy Potęgowo, przybyli na wydarzenie jako jedni z pierwszych i dzięki temu mogli poczuć klimat i atmosferę tajemniczości i przemijającego czasu przy zabytkach archeologicznych - megalitach kujawskich. Zobaczyli jak grobowce megalityczne pochodzące sprzed 5000 lat z epoki neolitu wyglądają w rzeczywistości. Są to monumentalne budowle, różniej długości sięgające wysokości 2,5-3 metrów.

Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy także w festynie archeologicznym, w którym  wzięły udział różnego rodzaju grupy archeologii doświadczalnej prezentujące sceny z życia z  okresu neolitu m.in. sposób wykonywania przedmiotów użytkowych np. lepienia i wypalania glinianych garnków i pucharów, wytwarzania narzędzi codziennego użytku (siekierek, toporków, noży z krzemienia i drewna).

Wójt Gminy Potęgowo i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupawie uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej przez gospodarzy festynu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej dotyczącej projektu Europejski Szlak Megalitów-Polska, którego Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” jest współzałożycielem i  pełni w nim kluczową rolę. Wójt zabrał głos w panelu dyskusyjnym wskazując rozwiązania związane z ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego oraz współpracę w tym zakresie z różnymi instytucjami – Urzędem Marszałkowskim, Stowarzyszeniem Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Słupsku, Nadleśnictwem Łupawa i placówkami oświatowymi, przedsiębiorcami i pasjonatami w gminie Potęgowo.

Dyrektor Bogusław Cyrny podkreślił znaczenie nie tylko promocji i turystyki dotyczącej dziedzictwa kulturowego, ale także edukacyjną wartość i walory posiadanego bogactwa kulturowego oraz znaczenie jego ochrony. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy z województwa kujawsko-pomorskiego w tym burmistrz Izbicy Kujawskiej, członkowie zarządu  województwa kujawsko-pomorskiego oraz archeolodzy, naukowcy i pasjonaci.

W spotkaniu uczestniczył również reżyser Krzysztof Paluszyński, który jest producentem filmowym i telewizyjnym, i jako pierwszy zrealizował film o polskich megalitach znajdujących się na terenie Polski. Podczas konferencji zaprezentował także fragmenty filmu, który ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 4 października 2018 r. w Toruniu.

W drodze powrotnej uczniowie uczestniczący w wycieczce zwiedzili również starówkę w Toruniu. Następny atrakcyjny wyjazd już niebawem…

Bogusław Cyrny

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 Listopad 2018 (czwartek)
2
3
4
5
6
7
Events of the day 8 Listopad 2018 (czwartek)
9
10
Events of the day 11 Listopad 2018 (niedziela)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Events of the day 29 Listopad 2018 (czwartek)
30

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio dodane galerie

Ostatnia sesja Rady Gminy kadencji 2014-2018

Wycieczka uczniów SP Potęgowo do Centrum Nauki "...

Gang Słodziaków w bibliotece SP w Potęgowie

Skórowo odzyskuje swój historyczny blask

Droga gminna w Warciminie - zakończony II etap przebudowy

Dotacja na remont zabytkowego kościoła w Skórowie