Imieniny: Anety, Leokadii i Wiesława
09 Grudzień 2019

Biuletyn Informacji Publicznej

    Facebook

29 czerwca odbędzie się Biała Sobota w Potęgowie

18.06.2019

Każdy mieszkaniec gminy może przyjść i skorzystać z darmowych badań przeprowadzanych przez studentów i lekarzy związanych z SKN i ASO. Badanie te obejmują pomiar stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie EKG oraz pomiar obwodu pasa i talii z wyliczeniem wskaźnika stosunku masy ciała do wzrostu (BMI). Po przejściu panelu badań pacjenci są konsultowani przez dyplomowanych lekarzy, którzy interpretują wyniki badań i dają rekomendację dalszego postępowania w celu rozwiązania potencjalnych problemów ze zdrowiem pacjentów. Dodatkowo, zapraszamy specjalistów różnych dziedzin medycyny, którzy konsultują pacjentów z poważniejszymi problemami lub miejących dodatkowe wątpliwości. Pacjenci otrzymują wyniki swoich badań i pisemną poradę, aby mogli kontynuować leczenie u swoich lekarzy.

Biała Sobota to akcja profilaktyczna skupiająca się na prewencji chorób nowotworowych oraz najczęstszych chorób układu krwionośnego i oddechowego. Zapraszamy pacjentów w każdym wieku na bezpłatne badania. Wszyscy pacjenci podpisują zgodę na przeprowadzenie badań oraz na udział studentów podczas badania oraz na przetwarzanie zebranych informacji jedynie do celów naukowych (po każdej Białej Sobocie tworzymy statystki demograficzne, najczęściej zgłaszane problemy, objawy i choroby). Oczywiście, jeżeli podczas badania lekarskiego pacjent nie chce dzielić się swoją intymnością, może poprosić o ominięcie części badania wymagających obnażanie lub części wywiadu obejmujące pytania krępujące. Wiąże się to z niepełnym badaniem lekarskim, naturalnie trudniej jest pomóc pacjentowi w takiej sytuacji.

Pacjenci niepełnoletni muszą przyjść z opiekunem prawnym, który podpisuje zgodę na udział osoby nieletniej. Czas pobytu pacjenta potrzebny na przeprowadzenie badań i konsultacji lekarskiej to około 1 - 1,5 godziny. Zachęcamy do przejścia wszystkich badań.

Badania przeprowadzane podczas Białej Soboty to:

  • Elektrokardiografia (EKG) – bezinwazyjne badanie aktywności elektrycznej serca. Polega na założeniu elektrod na klatkę piersiową (wymaga rozebrania się do pasa) i na kończyny. Badanie pomaga wykryć zaburzenia rytmu i przewodnictwa serca.
  • Glikemia oraz cholesterol krwi włośniczkowej – nakłucie palca ręki aby pobrać kroplę krwi na pasek testowy. Pasek jest wkładany do urządzenia pomiarowego, które określa stężenie glukozy (cukru) oraz cholesterolu we krwi. Wynik jest porównywany z normą dla płci i grupy wiekowej.  Badania są przeprowadzane na specjalnych urządzeniach pomiarowych, lecz nie są tak dokładne jak badania laboratoryjne.
  • Obwód pasa i BMI – wskaźniki rozwoju tkanki tłuszczowej i stosunku masy ciała do wzrostu.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi – nieinwazyjne badanie ciśnienia mankietem na ramię i stetoskopem.
  • Dodatkowo kurs samobadania piersi oraz pierwszej pomocy.
  • Badania dermatoskopowe.

Wywiad i wyniki badań są zapisywane na Karcie Pacjenta, która towarzyszy pacjentowi przez całą akcję. Po wykonaniu wszystkich badań pacjent udaje się do jednego z dyplomowanych lekarzy (stażyści i rezydenci), którzy oferują konsultację i pełne badanie fizykalne. My zatrzymujemy Kartę Pacjenta, a wyniki, wydruk z EKG i konsultację lekarską z zaleceniami na przyszłość pacjent otrzymuje do domu.

Lekarze specjaliści będą obecni będą do dyspozycji pacjentów, którzy zgłoszą potrzebę związaną z daną specjalnością (nie mamy jeszcze zebranej kadry, informację o specjalnościach naszych lekarzy przekażę gdy otrzymam potwierdzenia od nich, na pewno będzie nasz opiekun, chirurg onkologiczny, który specjalizuje się w nowotworach skóry i piersi).

Kalendarz wydarzeń

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Events of the day 13 Grudzień 2019 (piątek)
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Ostatnio dodane galerie

W Gminie Potęgowo już świątecznie!

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Potęgowie

Wielkie zaopatrzenie Akademii Przedszkolaka w Gminie...

Święto Niepodległości w Sołectwie Żochowo

Złoty medalista Mistrzostw Świata odwiedził młodzież w...